30 fabrikada 3 bin istihdam

Sakarya genelindeki organize sanayi bölgelerinde yılsonuna kadar 30 yeni fabrika faaliyete geçecek, bu fabrikalarda yaklaşık 3 bin kişi istihdam edilecek

İl Ekonomik Toplantısı, Vali Ahmet Hamdi Nayir’in başkanlığında Sakarya Üniversitesi Kampüsünde gerçekleştirildi. Toplantıda, ilin ekonomik verileri, yatırım ve istihdam ilişkileri ile talep ve beklentiler alındı. Değerlendirmede Sakarya’daki organize sanayi bölgelerinde 2019 yılı sonuna kadar 30 fabrikanın faaliyete başlayacağı ve söz konusu fabrikaların yılsonuna kadar yaklaşık 3 bin kişiyi istihdam edecekleri açıklandı.

DEV İSTİHDAM

Toplantıda OSB’lerdeki faaliyetler hakkında bilgi veren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Şube Müdürü Mustafa Aydın; Sakarya’da aktif durumda olan 7 OSB’nin bulunduğunu, bu alanlarda 207 firmanın faaliyet gösterdiğini, 22 bin 74 kişinin de istihdam edildiğini söyledi. Bunun yanında, Sakarya’da organize sanayi bölgelerinde 2019 yılı sonuna kadar 30 yeni fabrikanın daha faaliyete başlayacağını belirten Şube Müdürü Aydın, söz konusu fabrikaların yılsonuna kadar da yaklaşık 3 bin kişiyi işe alacaklarını ifade etti.

İSTİHDAM DESTEKLERİ

Sakarya Çalışma ve İş Kurumu Tekin Kaya; 2019 yılının ilk 9 aylık döneminde İŞKUR aracılığı ile 18 bin 576 kişinin işe yerleştirilmiş olduğunu, yine bu dönemde yaklaşık 6 bin 263 kişinin işbaşı eğitim programından, bin 775 kişinin de istihdam garantili mesleki eğitim programlarından yararlandığını belirtti.

REKABET GÜCÜ

İŞKUR Müdürü Kaya, en az 2 sigortalı çalışanı olan işverenlerin ilave olarak üçüncü kişiyi almaları durumunda imalat sektöründeki işyerlerinde 6 aya, diğer sektörlerdeki işyerlerinde ise 3 aya kadar işbaşı eğitim programı ile ücretlerinin asgari ücret üzerinden karşılanmaya devam ettiğini hatırlattı. Ayrıca, işverenlerin istihdam teşvik ve desteklerinden yararlanmaları, istihdamın artırılması yanında, rekabet güçlerinin de artırılmasına katkı sunacağını ifade etti.

PROJELERDE SON AŞAMA

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce; Akıllı Şehir Stratejik Eylem Planı, lastik tekerlekli raylı sistem taşımacılığı, tarımda kaplıca ve kaynak sularından yararlanılarak seracılık üretim tesislerinin faaliyete geçirilmesi gibi birçok alanda geliştirdikleri sosyal ve ekonomik diğer projeler hakkında bilgi verdi. Ayrıca, şehrin paydaşları ile birlikte 2019-2023 Strateji Planını oluşturduklarını, her alanda ortak akıl proje çalışmaları yaptıklarını, bu projelerin uygulanması noktasında son aşamaya geldiklerini belirtti.

YATIRIM VE İSTİHDAM

Vali Ahmet Hamdi Nayir, il ekonomik toplantılarıyla, ilde devam eden kamu ve özel sektör yatırımları ile istihdam konularının değerlendirildiğini belirtti. Ekonominin ve yatırımcı kuruluşların aktörlerini bir araya getirmeye devam ettiklerini belirten Vali Nayir, il ekonomisindeki yeni veya devam eden yatırımlar ile proje ve teşviklerin paylaşılarak bütün kesimlerin haberdar olmasını istediklerini ifade etti. Vali Nayir konuşmasını, Yunus Emre’nin “Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim, sevilelim, dünya kimseye kalmaz” dörtlüğü ile bitirdi.

Bir yanıt bırak