‘Esnek çalışmaya hayır!’

Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman, “Esnek çalışmaya hayır. Bu düzenlemeyi TBMM’ye getirenlere, getirilmesine sebep olanlara buradan tekrar sesleniyoruz; Gelin bu yanlıştan vazgeçin!” dedi

Türk-İş’e bağlı şube başkanları, yöneticileri ve temsilcileri esnek çalışmayı da içeren ve TBMM’ye gönderilen torba yasanın geri çekilmesi talebiyle dün Türk-İş İl Temsilciliği önünde bir araya geldi, ortak basın açıklaması yaptı. Türk-İş’in 81 ilde eş zamanlı yaptığı basın açıklamasını okuyan Türk-İş Sakarya İl Temsilcisi Cemal Yaman, torba yasasının geri çekilmesi yönündeki taleplerini yineledi.

“KÖLELEŞTİRME PAKETİ”

Türk-İş İl temsilcisi ve Demiryol İş Sendikası Şube Başkanı Cemal Yaman; “On gün önce açıklamamızı sonlandırırken ne demiştik! Bu düzenlemeye karşı yanıtımız mücadele olacak demiştik! Arkadaşlar, dediğimiz gibi mücadelemizi büyütüyoruz. Adına istihdam paketi dedikleri esnekleştirme, kuralsızlaştırma, güvensizleştirme yani kısacası köleleştirme paketine karşı sesimizi bugün daha güçlü bir şekilde yükseltiyoruz. Çünkü bu köleleştirme paketine karşı sürdürdüğümüz mücadelede artık yalnız olmadığımızı biliyoruz.”

“BU YANLIŞTAN VAZGEÇİN”

“İki gün önce HAK-İŞ ve DİSK’le ortak açıklama yaptık. ‘Esnek çalışmaya hayır’ dedik. Yaptığımız ortak açıklamaya Türkiye işçi sınıfının temel hakları söz konusu olduğunda nasıl bir arada ve dayanışma içinde bir araya geldiğini gösterdik. Bu düzenlemeyi TBMM’ye getirenlere, getirilmesine sebep olanlara buradan tekrar sesleniyoruz. Gelin bu yanlıştan vazgeçin!”

“Vazgeçin ki arkanızda kötü bir miras bırakmayın! Vazgeçin ki emekçiler adlarınızı duyduğunda, yüzlerinizi gördüğünde size saygı göstersin! Vazgeçin ki zaten emekçilerin sahip olduğu onlarca derdine bir dert daha eklemeyin! Salgınla, geçim sıkıntısıyla, işsizlikle, doğal afetlerle başa çıkmaya çalışan emekçileri daha fazla germeyin! Sizin derdiniz gerçekten salgın koşullarında istihdamı artırmak mı? O zaman gelin, enerjinizi kayıt dışı çalışmayı ortadan kaldırmak için harcayın!  Gerçekten salgın döneminde emekçileri mi düşünüyorsunuz? O zaman onların istekleri dışında ücretsiz izne çıkarılmalarını engelleyin! Ücretsiz izne çıkarılan bir emekçinin ailesiyle beraber günlük 39 TL ile yaşayabildiğini hayal edin! Hayal edin ki yaptığınız yanlışların farkına varın!

“DALGA MI GEÇİYORSUNUZ?”

Hükümet toplumdan kendini soyutlamış, kağıt üzerinde bu ülkeyi yönetmeye çalışıyor. Bu böyle olmaz, enflasyon almış başını gitmiş, bir teneke yağ 55-60 TL olmuş. Bunu kabul etmek mümkün mü? Maliye bakanına, Ekonomi bakanına sorduğumuz zaman enflasyon yok. Bakanlara sorduğumuz zaman “Dolarla ne işiniz var fark etmez” diyor. Bütün piyasa dolara endeksli değil mi bunu bilmiyor musunuz ya da insanlarla dalga mı geçiyorsunuz?

“YAZIKLAR OLSUN!”

“Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun da aralarında bulunduğu 5 DİSK üyesi TBMM önünde basın açıklaması yapmak istediler. Ama maalesef 5 kişiye karşı orantısız güç uygulayan polisler bu arkadaşlarımızı yaka paça tutarak, arkadan kelepçeleyerek alıp emniyete götürdüler. Burası demokratik bir ülke, insan hakları deyince demokrasi deyince mangal da kül bırakmayanlar 5 kişinin basın açıklamasına tahammül edemiyorsa yazıklar olsun. Bu durumu şiddetle kınıyorum.”

“DERDİMİZİ ANLATMAKTAN USANDIK”

“Arkadaşlar, bizler derdimizi anlatmaktan usandık, onlar bizlere yeni dertler üretmekten usanmadılar! Ama bizler mücadeleden vazgeçeceğini mi sanıyorlar? Eğer öyle sanıyorlarsa bizi henüz tanımıyorlar! Bizler mücadeleden vazgeçmeyiz. Ama bugün ama yarın bunun hesabını sorarız.”

ALKIŞLI PROTESTO

Türk-İş İl temsilcisi Cemal Yaman ayrıca, ülke genelinde mesai çıkışında alkışlarla bu paketi protesto edeceklerini duyurdu. Yaman açıklamasının son bölümünde şu ifadelere yer verdi; “Mesajımızın alınacağını ümit ediyoruz! Bu köleleştirme paketi geri çekilemezse neler yapabileceğimizi herkese gösteririz! Bu mücadelede çocuklarımıza mutlu bir gelecek insanca yaşayacağı iş şartlarını sağlamak içindir. Yaşasın mücadelemiz, yaşasın dayanışmamız, yaşasın Türk-İş, yaşasın ekmek barış özgürlük mücadelemiz!”

Sema İKİZ

Bir yanıt bırak