Kolonya krizi!

Kolonya üreticisi Murat Kılıç, koronavirüse karşı önlem amacıyla son günlerde çokca tüketilen kolonyanın hammadde yokluğu nedeniyle artık üretilemez hale geldiğini söyledi. Kılıç, “Çok yakında tüm ülkede kolonya bulunamayacak” dedi

KOLKONYA İÇİN KUYRUKLAR OLUŞTU

Dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü nedeniyle uzmanlar kişisel temizlik ve dezenfektan kullanımına dikkat çekerken, bu alanda oluşan yüksek talep ve tüm dünyada değişen ticaret dengeleri nedeniyle stoklar hızla tükenmeye başladı.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkarak binlerce kişinin ölümüne sebep olan yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını ardından hijyen malzemeleri yok satıyor. Bugünlerde özellikle 80 derecelik limon kolonyasına olan talep patlaması yaşandı. Vatandaşlar kolonyacılarda uzun kuyruklar oluşturdu.

HAMMADDE SIKINTISI HAD SAFHADA

Sakarya’nın marka kolonya üreticisi, 54 yıllık aile işletmesi olan Rüyam Kolonya sahibi Murat Kılıç, piyasada hammadde kalmadığını bu gidişle bir kaç güne kadar tüm ülkede kolonya kalmayacağını söyledi.

Kılıç, dezenfektan ve kolonya üretiminin ana hammaddesi olan etil alkolde ithalata bağımlı olan Türkiye’nin stoğu azaldığını belirtti. Kılıç,“Bir kaç gün sonra hastaneler bile pansuman yapacak alkolü bulamayacak” diyerek önümüzde günlerde yaşanacak olası bir krize dikkat çekti.

ÇİN DÜNYADA ALKOL BIRAKMADI!

Ölümcül Koronavirüs’ün büyük bir dezenfektan ihtiyacına yolaçmasının ardından, dünyanın Türklerin gelenesel kolonyası ile tanıştığını söyleyen Kılıç, Çin’in çok miktarda alkol ithal etmesiyle, tüm dünyada sektörün etkilediğini ifade etti.

Murat Kılıç, “Sadece Sakarya’da değil, Türkiye hatta dünya genelinde bir alkol sıkıntısı var. Bizim hammaddemiz alkol. Zaten, virüs kırıcı ve antibakteriyel olmasının sebebi de içerisindeki alkol.

Alkolün en çok geldiği ülkeler Pakistan, Brezilya ve Ukrayna’dır. Bir ay önce Çinliler Türkiye’ye alkol getiren tüm gemileri, yüzde 30 farkla tazminatlarını ödeyerek çevirdiler. Bu, hem Türkiye’ye gelen alkolu kesti arkasından da dünyadaki alkol ihtiyacını kesti” diye konuştu.

KOLONYANIN ÖNEMİ ORTAYA ÇIKTI

Her grip salgınında kolonyanın hatırlandığını söyleyen Kılıç, “Parfüm, deodorantlar antibakteriyel jeller derken, kolonya geriye gitmişti. Bir zaman ‘Domuz gribi’ çıktı, ‘Kuş  gribi’ çıktı… Her grip salgınında tekrar kolonya hatırlanıyor. Halbuki kolonya sürekli hayatımızda olmalı. Şimdi korona çıktı, insanlar artık kolonyaya saldırdı. Dükkan önlerinde kuyruklar oluşuyor. Bunun Kolonya kulanımında artıları oldu. Ancak sıkıntılar da beraberinde geldi. Şimdi hammadde yokluğundan üretim yapamıyoruz. 7 ülkeden milyonun üzerinde sipariş geldi ama üretip satamıyoruz. Çünkü  hammadde yok” dedi.

HİÇ BİR ZAMAN FIRSATÇILIK YAPMADIK

Kolonyaya olan talep karşısında fırsatçılara karşı istikrarlı duruşu ile piyasada takdir kazanan Murat Kılıç, “Hammadde bulamıyoruz, sprey kafası bulamıyoruz, cam şişe, bidon bulamıyoruz. Dükkanımız kapanmasın diye nerdeyse piyasanın 3 katına alkol alıp kolonya satmaya çalışıyoruz. Sizce bu fırsat mıdır? 54 yıldır bu işi yapıyoruz. Hayatımızın hiç bir döneminde fırsatçılık yapmadık, yapmayacağız. 80 derece kolonyayı da Türkiye’de en ucuz biz satıyoruz” diye konuştu.

AL-SATÇILARA DİKKAT!

Piyasadaki kolonya talebini fırsata çevirmek isteyenleri de hatılatan Murat Kılıç, “Hükümet bir sistem kurdu. Alo 174 şikayet hattı var.. Ama kimi şikayet edeceksiniz… Al-satçılar, analizi yapılmayan kolonyaları 18 liraya alıp 25 liraya satıyor ve şu an deli gibi satıyorlar. İçerisinde ne olduğu belli değil. Ben analizi yapılmayan bir ürünü satamam, benim adresim belli. 54 yıldır bu işi yapıyorum.

Ayrıca, metonol alkolle ilgili çok büyük sıkıntı var. Binlerce ton metanol alkol var Türkiye’de…

Ben sağlık bakanlığının izniyle çalıyorum, ama al-satçının hiç bir şeyden haberi yok.. Gitmiş, etiketsiz kolonya satıyor. Nasıl durduracaksınız. Burada halka düşüyor iş. Kolonyaya bildiğiniz yerden alın.”

HAMMADDEDE YÜZDE 130 ZAM

Bize fırsatçı damgası koyuyolar ya… 1 litre kolonya 50 – 60 lira oldu, 5 litre kolonya 500 lira oldu… Böyle bir fiyat yok! Biz kriz öncesi 1 litre kolonyayı 25 liraya satıyorduk. Ben hammaddeyi 1 dolar 35 sente alıyordum, şimdi 25 liraya sattığım kolonyayı 30 liraya satıyorum, yani yüzde 20 zam yapmışım. Bakın benim aldığım hammadde alkol 1 dolar 35 sentten 3 dolara çıktı, yani yüzde 130 zam gördüm ben… Yapamıyorum, maliyetine düşmeye başladık, yeter ki dükkanları kapatmayalım. Biz, insanlar 54 yıldır gördüğü kolonyacıyı orada açık görsünler istiyoruz. Biz de kapatırsak piyasa metanolculara al-satçılara kalacak. Neredeyse, ‘Koronavirüsü siz getirdiniz’ demeye getiriyorlar!… Derdimizi anlatamıyoruz” diye konuştu.

HAMMADDE YOKSULUĞU KRİZE YOL AÇAR

Durumun çok ciddi olduğunu vurgulayan Kılıç, “Hammade yoksunluğu şu an Türkiye’yi çok kötü bir yere götürüyor. Plastik yok, cam şişe yok, alkol yok…

Devlet bir karar aldı; ‘Rafinelere giden, benzine katılan alkolü biz sektöre döndüreceğiz’ dediler. Ama hala ortada bir şey yok. Bu konuda acil önlem alınmalı.

Biz 3 katı fiyatına hammadde arıyoruz, bulamıyoruz yok! Müşterilerimiz bizden 10 adet , 30 adet istiyorlar, biz 2 adet veriyoruz. Hedef yağmacılık değil, fırsatçılık değil, hedef dükkanı kapatmamak” diye konuştu. •Şule BAYRİ

Bir yanıt bırak