‘Kurumlara sahip çıkalım’

TÜVASAŞ, TÜLOMSAŞ ve TÜDAMSAŞ’ın, Ankara merkezli TÜRASAŞ adıyla kurulan şirketin bünyesine katılmasını değerlendiren Ulaşım İş Genel Başkanı Cihad Koray, “El birliği ile kurumlarımıza sahip çıkalım” dedi.

MİLLİ ÜRETİM YAPAN KURUMLAR

Ulaşım İş Genel Başkanı Cihad Koray, 3 Haziran 2020 tarihli 31144 Sayılı Resmi Gazete’de TCDD’nin Bağlı Ortaklıkları; TÜVASAŞ, TÜLOMSAŞ ve TÜDAMSAŞ’IN, Ankara merkezli TÜRASAŞ adıyla kurulan şirketin bünyesine katılması sonrası ana statüsü ile ilgili Cumhurbaşkanı kararının yayımlandığını söyledi.

Koray, “Yukarda isimleri geçen bu üç kurum bulunduğu şehirlerin sadece yurt içinde değil yurt dışında tanınan şehirlerin en önde gelen ve tanınan markalarıdır. Her biri TCDD’nin çeken çekilen raylı taşıt ihtiyacını dışa bağımlı olmaktan kurtarmış milli üretim yapan kurumlardır. En gencinin yarım yüzyıldan fazla geçmişi olan bu kurumlar TÜRASAŞ’ın bünyesine katılmasıyla mevcut hukuki statülerini kaybetmekle karşı karşıyadır” dedi.

‘BAĞLI ORTAKLIKLAR VE İŞTİRAKLER’

Cihad Koray, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bulunduğu şehirlerin isimleriyle özdeşleşmiş bu kurumların mevcut hukuki statülerinin ve isimlerinin aynı şekilde devam etmesi şehrimize ve çocuklarına çok zarar verecektir. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 4. bölümünde yer alan ‘Bağlı Ortaklıklar ve İştirakler’ başlıklı kısmında yer alan ifadeler, bu kurumların mevcut isim ve hukuki statüleri ile TÜRASAŞ’ın bağlı ortaklığı olarak faaliyetlerini sürdürebileceklerinin imkanını veriyor. TÜVASAŞ, TÜDEMSAŞ ve TÜLOMSAŞ mevcut isimleri ve hukuki yapılarıyla TÜRASAŞ’ın bağlı ortaklığı olarak faaliyetlerini sürdürmesi başta şehrimizin çocuklarına, sermayesine, esnafına aynı şekilde yararlı olmaya devam edeceklerdir. El birliği ile kurumlarımıza sahip çıkalım.”

Bir yanıt bırak