Kuzey Marmara Otoyolu açıldı

Kuzey Marmara Otoyolu bugün Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımı ile hizmete açıldı. Bakan Karaismailoğlu, “Kuzey Marmara Otoyolu, sadece Marmara’nın değil, tüm Avrasya Bölgesi’nin ulaşımında ve ticaretinde hayati bir rol oynayacaktır” dedi.

Kuzey Marmara Otoyolu’nun açılış töreninin ardından Bakan Karaismailoğlu, otoyolda bir süre makam aracını kullandı. Programa, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, AK Parti Sakarya milletvekilleri Recep Uncuoğlu, Kenan Sofuoğlu, Çiğdem Erdoğan Atabek, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ile diğer ilgililer katıldı.  Açılıştan önce otoyolda incelemelerde bulunan TBMM Başkanı Mustafa Şentop da Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım’dan bilgi aldı.

ERDOĞAN VİDEO KONFERANS İLE KATILDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Akyazı ilçesinde düzenlenen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans yöntemiyle katıldığı Kuzey Marmara Otoyolu’nun son kesimi olan İzmit-Akyazı bölümünün (6. kesim) açılış töreninde konuştu. 18 yıl önce AK Parti iktidarıyla başlayan ulaştırma ve altyapı hamlelerinin güçlenerek devam ettiğini belirten Karaismailoğlu, Türkiye’yi dünyanın en büyük ekonomileri arasında hak ettiği konuma taşımak için dünyanın en büyük projelerine imza attıklarını, halen ülkenin dört bir yanında 3 binin üzerinde şantiyede  mühendis, teknik personel ve işçilerin gece gündüz çalıştığını söyledi.

KONFORLU ULAŞIM KORİDORU

Bakan Karaismailoğlu, “İki kıtayı birbirine bağlayan, Avrasya’nın lokomotifi Marmara’nın itici gücü Kuzey Marmara Otoyolu sayesinde araçların şehir içi trafiğine girmeden yüksek standartlı, kesintisiz, emniyetli ve konforlu bir yol ile transit geçişi sağlanacaktır. Kısım kısım kullanıma açılan otoyolumuzun daha önce hizmete aldığımız 320 kilometrelik kesimlerinden sonra bugün de İzmit 1 Kavşağı-Akyazı arasında yer alan 73 kilometre uzunluğu ile son ve en uzun kesimini hizmete alarak 400 kilometre uzunluğundaki Kuzey Marmara Otoyolu’muzun tamamını hizmete açıyoruz. Böylelikle ticaretin kalbinde yer alan bu bölgeyi kuşatan bir ulaşım koridorunu tamamlamış oluyoruz” dedi.

Karaismailoğlu, 6. kesimde 4 viyadük, 64 köprü, 22 üst geçit, 20 alt geçit, 179 menfez olmak üzere toplam 289 yapının bulunduğunu, otoyolla yüksek standartlara sahip, dünyaya örnek ve tasarrufun önünü açan bir projenin hayata geçirildiğini bildirdi.

SANAYİ VE TİCARET ŞEHİRLERİNE YENİ SOLUK

Projelerin her birinde depreme dayanıklılığı sağlayan en modern mühendislik yaklaşımlarının kullanıldığına dikkati çeken Bakan Karaismailoğlu, “Kuzey Marmara Otoyolu, olası bir depremde Marmara Bölgesi ve İstanbul’a hizmet verecektir. Kuzey Marmara Otoyolu ülkemizin önemli gücü olan sanayi ve ticaret şehirlerine yeni bir soluk kazandıracaktır. İstanbul’dan Anadolu illerine doğru gidişte ve dönüşte mevcut TEM otoyolu ve D-100 kara yolunda oluşan uzun araç kuyruklarının da önüne geçilmiştir. Kuzey Marmara Otoyolumuzun bir başka özelliği de kamu-özel sektör iş birliğiyle yapılmış başarılı projelerimize güzel bir örnek teşkil etmesidir. Yeni bütçe imkanları projelerimizi en nitelikli ve en hızlı şekilde vatandaşlarımızın hizmetine açabilmeyi sağlamaktadır. Zamanın ve konforun değeri Kuzey Marmara Otoyolu ile yeniden belirlenmiştir” dedi.

AYDINLIK YARINLARIN NİŞANESİ

Kuzey Marmara Otoyolu’nun her bir vatandaş için gurur vesilesi olduğunu, gençlere, çocuklara Türkiye’nin aydınlık yarınlarının bir nişanesi olarak gösterebilecekleri dünya çapında bir eser olduğunu ifade eden Karaismailoğlu, “Ülkemizi ve milletimizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine taşımak için hiçbir engel tanımayacağımızın ve Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada lider ülkelerden biri olacağı günlerinin ne kadar yakın olduğunun ispatı niteliğindedir. Bu hayırlı günde, projemizde emeği geçen her kademeden çalışma arkadaşlarıma ve yüklenici firmalara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

SOYKAN: HAYIRLI OLSUN

Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın video konferans ile iştirak ettiği ve Ulaştırma ve Altyapı bakanı Adil Karaismailoğlu ile birlikte açılışını gerçekleştirdiği Kuzey Marmara Otoyolu İzmit-Akyazı bölümü 6. kesiminin açılış törenine katılım sağladı.

Başkan Soykan, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Marmara Otoyolu 6. Kesim Açılış Töreni’ne, Vahdettin Köşkü’nden canlı bağlantı ile katıldı. Yol Medeniyettir düsturu ile yapımı gerçekleşen Türkiye’nin yüksek standartlı, tasarruflu yolu Kuzey Marmara Otoyolu ile hızla erişilebilen şehirlerin sayısı bir bir artıyor ve bölgesel ekonomik kalkınmaya büyük katkı sunuluyor. Karayolu, demiryolu ve havayolunu birbirine bağlayan bu otoyol bir lojistik koridoru olarak ulaşımı başka bir boyuta taşıyor, Türkiye’nin ana transit geçiş yolu olması hedeflenen ve Avrupa’yı Asya’ya bağlayan koridorda önemli bir rol üstlenecek olan 398,4 kilometre uzunluğundaki Kuzey Marmara Otoyolu’nun Kurtköy-Akyazı etabı da Türkiye’nin iddialı geleceği için tümüyle hizmete açıldı. Bölgemize, şehrimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt bırak