Mübadelenin 93. yılı anma etkinlikleri

Lozan Mübadilleri Vakfı (LMV) Ege Bölge temsilciliği Mübadelenin 93. Yılını çeşitli etkinliklerle anıyor. 93 yıl önce Türkiye’de yerleşik Rum-Ortodokslar ile Yunanistan’da yerleşik Türk-Müslümanların zorunlu göçünü öngören Mübadele, 93. Yılında İzmir’de çeşitli etkinliklerle bir kez daha gündeme gelecek. Düzenlenen etkinliklerle Savaşlarda ve Mübadelede göç yollarında yaşamını yitirenler İzmir’de anılacak.

DENİZE ÇİÇEK BIRAKILACAK

Etkinlikler kapsamında İzmir’de 30 Ocak Cumartesi günü saat 12.00’de denize çiçekler bırakılacak. Balkan Savaşları, Kurtuluş Savaşı ve Mübadele nedeniyle göç yollarında yaşamını yitirenler Cumhuriyet Meydanı’nda denize çiçekler bırakılarak yad edilecek. Lozan Mübadilleri Vakfı (LMV) Ege Bölge temsilcisi Taner Yasav, Mübadelede yaşamını yitirenlerin hatırası için gerçekleştirilecek denize çiçek bırakma törenine tüm mübadele dostları ve Ataları Mübadeleyi yaşamış İzmirlileri davet etti.

93. YILINDA MÜBADELE PANELİ

Lozan Mübadilleri Vakfı (LMV) Ege Bölge temsilciliği ve Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzeler Şube Müdürlüğü işbirliğiyle “93. Yılında Mübadele” paneli düzenlenecek. Panel, 30 Ocak Cumartesi günü saat 14.00’de Apikam toplantı salonunda gerçekleştirilecek.

Moderatörlüğünü Nedim Atilla’nın yapacağı panelde, Ege Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Mert “Mübadele ve İnsan”, Yaşar Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazif mandacı “Ulus Kurma Süreçleri, Nüfus Mübadeleleri ve Barışıklaşma”, Lozan Mübadilleri Vakfı Ege Temsilcisi Taner Yasav “Mübadil Aile Öyküleri” konularında konuşmacı olarak katılacak.

TANER YASAV:  MÜBADELENİN TRAVMASI KUŞAKLAR BOYU SÜRÜYOR

Lozan Mübadilleri Vakfı (LMV) Ege Bölge Temsilcisi Taner Yasav, Mübadelenin yarattığı travmanın kuşaklar boyu sürdüğünü söyledi. Yasav, “Mübadelenin üzerinden 93 yıl geçti. Zamanla her iki tarafta da göçmenler yeni vatanlarına alıştılar. Ama koptukları topraklara özlemleri hiç bitmedi. Kuşaklar boyu çocukları, torunları eski yurtlarının hikâyeleri ile büyüdü. Yaşananlarla, hatıralarla, Hasretin iki yakası olduk.” Dedi. Yasav, 30 Ocak Cumartesi günü düzenlenecek etkinliklere İzmirlileri davet ederek, “Tüm İzmirlileri, önce saat 12.00’de Cumhuriyet meydanı’ndaki denize çiçek bırakma törenimize, ardından Panelimize katılmaya bekliyoruz. Eminim ki İzmirli hemşehrilerimiz, Mübadele göçmeni bir şehirde yaşadıkları bilinciyle kaybolmaya yüz tutan geçmişimizi bu etkinliklerimizde bir kez daha hatırlayacaktır.” Dedi.

 MÜBADELE NEDİR?

Bundan 93 yıl önce; 30 Ocak 1923 tarihinde,  Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti ile Yunan Hükümeti arasında, Türkiye’de yerleşik Rum-Ortodokslar ile Yunanistan’da yerleşik Türk-Müslümanların zorunlu göçünü öngören Mübadele Sözleşmesi imzalandı. Yunanistan’ın Balkan Savaşına katıldığı tarih olan; 18 Ekim 1912 tarihinden itibaren yurtlarını terk etmiş olanları da kapsamına alan bu sözleşme ile yaklaşık 2 milyon insan doğdukları toprakları terk etmek zorunda kaldı.

Lozan Mübadilleri Vakfı Ege Bölge Temsilciliği

THE FOUNDATION OF LAUSANNE TREATY EMIGRANTS

The Representative of Aegean Region

Temsilci: Taner YASAV

850 Sk. 3. Beyler Danış İş Merkezi No.4 K.4/404 Kemeraltı-İzmir

GSM:+90 532 137 14 00

taneryasav@gmail.com

lozanmvege@gmail.com

Etiketler:

Bir yanıt bırak