Bisiklet yolları tehlike saçıyor!

Sakarya’da bisiklet yolları, kullanıcılar için tehlike arzediyor. Şehir merkezi ve yenikent bölgesinde yol çalışmaları sonrası ortaya çıkan manzara bisiklet sürücülerinin tepkisine neden oldu. Yeni yapılan ana yollar bisiklet yolunu kapatırken, yerde çakılı bırakılmış civata ve somunlar tehlike saçıyor.

BİSİKLET KULLANICILARI TEHLİKEDE

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan ve Türkiye’nin en modern bisiklet tesislerinden biri olan Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’ne bisikleti ile gitmek isteyenler tehlike ile karşı karşıya kalıyor. 

Sakarya MTB Şampiyonası’nın yapıldığı, Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’ne bisikletlerle gitmenin mümkün olmadığını belirten sporsever vatandaşlar, bisiklet yollarının perişanlığına isyan etti. Derelere dönen alt geçitlerdeki yere çakılmış civata ve somunlar bisiklet kullanıcıları için tehlikenin boyutunu gözler önüne seriyor. 

İPTİDAİ GÖRÜNTÜLERE TEPKİ

Geçtiğimiz hafta sonu Ayçiçek Bisiklet Vadisi’ne bisikletleriyle gitmek isteyen bir gurup sporsever, “Sakarya Merkez ve Korucuk bisiklet yolları kullanıcılarını korumaktan çok uzak. İptidai şekilde, aceleyle yapılmış bisiklet yolunu, araçların kullandığı yoldan sadece kenarlara rastgele dizilmiş plastik ve yer yer de bordur taşlar ayırıyor. Yeni yapılan ana yollar bisiklet yollarını kapattı. Devam etmek isteyenlerin dereye girmesi gerekiyor. Bisiklet yolları bu hali ile tehlike saçmaya devam ediyor” dedi.

‘BİSİKLET DOSTU ŞEHİR’ BÖYLE Mİ OLUR?

Mevcut araç yolunun daraltılmasıyla yapılan bisiklet yolunun beklentileri karşılamadığını belirten bisiklet kullanıcıları, “Yolun zemini ve çevresi ıslah edilmeden sadece bir levha ile hizmete açılan bisiklet yolu tehlike oluşturmaya devam ediyor. Bisiklet sürücüsü takılıp düşmesi halinde kenarlara dizilmiş plastik uyarılar ve bordurler ağır bir şekilde yaralanabilir. Derme çatma şekilde yapılan bisiklet yolu standartlardan çok uzak. Aldığımız ‘Bisiklet Dostu Şehir’ ünvanımıza bu görüntüler hiç yakışmıyor.

Kurallara uygun bisiklet yolu

GENEL KURALLARA UYULMUYOR

Bisiklet yollarının yapımında dünyanın hemen her noktasında akrilik ya da epoksi kullanılıyor. Hatta bisiklet yollarının nasıl yapılacağı bazı noktalarda şartnameye bağlanıyor. Yüzeyde kullanılacak boyanın içeriği dahi belirleniyor. Sakarya Büyük Şehir Belediyesi tarafından yapılan bisiklet yolu, genel kuralların dışında bir noktada bulunuyor. Yetkilililerin bir an önce gerekli tedbirleri alarak, yolun bisiklet kullanıcılarının rahat bir şekilde kullanımına sunulmasını sağlamalıdır” diye konuştu.

Haberin videosu: https://www.facebook.com/yavuz.akova/videos/4995412137199736/?t=6

Sabahattin BİRİNCİ / Sakarya – Adapazarı

Bir yanıt bırak