Dr. Bostancı’dan ‘maske takmakta yarar var’ uyarısı

Paylaş:

Sakarya ve Tıp dünyasının yakından tanığı isim olan Op. Dr. Dursun Bostancı havaların soğumasıyla birlikte gribal enfeksiyonların arttığını anımsattı. Dr. Bostancı, “Toplu ve kapalı ortamlarda bulunmak zorunda olanların hem kendilerini hem de diğer insanları riske atmama için maske kullanmalarında yarar vardır” uyarısında bulundu.

Sakarya’da havaların soğumasıyla üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış görüldü. Son günlerde bu şikayetler nedeniyle hastaneye başvuranların sayısı artarken, Sakarya ve Tıp dünyasının yakından tanığı isim olan Op. Dr. Dursun Bostancı, artan grip ve nezle vakalarına dikkat çekti. Dr. Bostancı, bu hastalıklardan korunmak için maske kullanmak gerektiğini söyledi.

PANDEMİ YOK OLMUŞ DEĞİL!

Op. Dr. Bostancı, “Havaların soğumasıyla kapalı ortamlarda toplu olarak daha uzun zaman geçirme zorunda olduğumuz bu kış günlerinde, damlacık yoluyla bulaşan hastalıklarda artma olması beklenir. Bu hastalıklardan en çok bilineni de gripal hastalıklardır . Ancak dünyamızın içinden geçtiği pandemiyi de düşünmek zorundayız. Zira pandemi bitmiş gibi görünmesine rağmen henüz tamamen yok olmuş değildir” dedi.

Kapalı oryamlarda maske kullanımını tavsiye eden Op. Dr. Bostancı, “Covid uğradığı değişime ve ölümcül olmasını kaybetmesine rağmen ciddi hastalık yapma özelliğini hâlâ korumaktadır. Grip gibi seyretmekle birlikte daha ağır belirtiler verebilmektedir. Özellikle çalışanların iş kaybı hususunda önemlidir. Bu sebeple toplu ve kapalı ortamlarda bulunmak zorunda olanların hem kendilerini hem de diğer insanları riske atmama adına maske kullanmalarında yarar vardır” diye konuştu.

Vatandaşların bu uyarılara dikkat etmesi gerektiğini belirten Dr. Bostancı, “Bu önlemleri alarak üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunabilir, sağlıklı bir kış geçirebiliriz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt bırak