SASTOP 276. oturumunda kentin ana sorunlarını ele aldı

Paylaş:

Sakarya Sivil toplum Platformu (SASTOP) düzenlediği 276. toplantısında Sakarya’nın sorunlarını içeren çalışmaların son durumunu değerlendirmek üzere biraya geldi. SASTOP Başkanı Av. Ü. Önder Döker, belirlenen her konu ile ilgili kurdukları komisyonlarca çalışılarak rapor haline getirilen sorunları Sakarya Valisi ile paylaşacaklarını ifade etti.

VALİ KARADENİZ’E RAPOR SUNULACAK

SASTOP, 5 bölümden oluşan son oturumunda şehrin sorunları içeren konuları görüşmek üzere yoğun bir gündemle toplandı. SASTOP Eş Başkanları, uzun ve titiz bir çalışma süreci sonunda hazırladıkları ‘Deprem Güvenliği’, ‘Sapanca Gölü’ ve ‘Marka Şehir Sakarya’ başlıklarını taşıyan geniş kapsamlı rapora eklenecek konuları belirledi. Oturumu yöneten Başkanı Av. Önder Döker, hazırladıkları geniş kapsamlı raporun, Sakarya Valilisi Yaşar Karadeniz‘e sunulmak üzere son hazırlıklarını sürdürdüklerini söyledi.

YOĞUN GÜNDEMLE TOPLANDILAR

2 Kasım Perşembe günü Adapazarı Büyükşehir BELPAŞ Elegant Restoran’da düzenlenen yemekli toplantıya SASTOP Eş Başkanları; Avrupa Birliği (AB) Derneği Sakarya Şube Başkanı Av. Ü. Önder Döker, Şeker-İş Sendikası Sakarya eski Şube Başkanı Oğuz Kalay, Ziraat Odası eski Başkanı Hamdi Şenoğlu, Fahri Trafik Müfettişleri Derneği eski Başkanı Oktay Ertem, Masa Tenisi İhtisas Spor Kulübü Başkanı Hüseyin Balta, Sakarya Turizm Derneği Başkanı İhsan Mahmutoğulları, Geyve Boğazı Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Kamuran Tan, TÜVASAŞ Emeklisi Ekonomist – Kızılay Sakarya Şubesi eski Başkanı Fikret Kökalp, Sakarya Veterinerler Odası Başkanı Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, Devlet Hastanesi Koruma Derneği eski Başkanı Erdoğan Yetiş, Sakarya Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği Başkanı Şefik Akar, Genç Düşünce Platformu – Sivil Toplum Hareketleri Derneği Genel Başkanı Erkan Azman, Erbakan Vakfı eski Genel Sekreteri Armağan Bahadır ve programın Sakarya medyasından bu haftaki konuğu; Tüm İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği Sakarya Şube Başkanı Levent Bayri katıldı.
Oturumu yöneten AB Derneği Sakarya Şube Başkanı ve Sakarya Barosu eski Başkanı Av. Ü. Önder Döker, ilk bölümde açılış konuşmasını yaptı. Oturuma davet edilen TİNGADER Sakarya Şube Başkanı Levent Bayri, derneğin faaliyet ve amaçlarını anlattı.

ÇALIŞMALARDAN ÖZETLER SUNULDU

İkinci bölümde SASTOP hakında söyleşinin ardından üçüncü bölümde; 2023 yılı hazırlana son raporlar ile ilgili son bilgi ve özetler ile komisyon başkanlarının çalışmalarından özetler sunuldu.

Gündemde yer alan Raylı Sistem konusunu; Önder Döker, Oktay Ertem, Şefik Akar, Oğuz Kalay, Hüseyin Balta ve Erkan Azman değerlendirdi.

‘Mithatpaşa Garı’ ile ilgili değerlendirmeleri ise Oktay Ertem, Aytaç Güner, Şefik Akar, Adem Koç ve Fikret Kökalp yaptı. ‘Ada Treni’ konusundaki son gelişmeler hakkında; Fikret Kökalp, Oktay Ertem, Önder Döker, Kamuran Tan, Oğuz Kalay, Armağan Bahadır ve İhsan Mahmutoğulları’nın değerlendirmelerinin ardından ‘Trafik, Dönel Kavşak, Yaya Geçitleri ve Park Sorunları’ hakında ise; Oktay Ertem, Önder Döker, İhsan Mahmutoğulları ve Erdoğan Yetiş konuştu.

Yeni öneriler ve komisyon teşkilinin sağlandığı dördüncü bölümün konuları arasında yer alan ‘Gıda ve Suni Tatlandırıcılar’ konusunda Oğuz Kalay bilgilendirme yaptı.

Bu bölümün diğer konu başlığı olan ‘Hayvan Hakları, Sokak Köpekleri, Kuduz Vakaları’ konusunda Veteriner Hekim Mustafa Yıldız bir konuşma yaptı. ‘Yeni Oto Sanayi’ konusunda ise Hüseyin Balta ve Özcan Ovalı değerlendirmede bulundu.

GEYVE’DEKİ TEHLİKEYE DİKKAT ÇEKİLDİ

‘Geyve Boğazı’ndaki Sorunlar’ başlığındaki konuyu Kamuran Tan değerlendirdi. Bölgenin tabiat varlıkları, bitki ve hayvan popülasyonu bakımından stratejik bir öneme sahip olduğunu belirten Kamuran Tan, bölgede işletilen taş ocaklarında yoğun olarak kullanılan patlayıcıların çevreye zarar verdiğine ve büyük tehlike oluşturduğuna dikkat çekerek ciddi önlemler alınması gerektiğini vurguladı.

Gündemin bir başka konusu olan; ‘Bayramlarda Çelenk Koyma Törenlerinin Kent Meydanına Alınması’ konusundaki talebi, yetkililere ileteceklerini ifade eden Şefik Akar, Sakarya Valisi ile Yaşar Karadeniz ile yapılacak görüşmede konuyu arz edeceklerini söyledi.

‘Sakarya Tarım Şehri mi OSB mi Oluyor?’ konusunun ise Hamdi Şenoğlu, Kamuran Tan, Şefik Akar ve Erdinç Eryılmaz’dan oluşan komisyonun bir rapor haline getireceği belirtildi.

RAPORLARIN SON ŞEKLİ VERİLECEK

Toplantının son bölümünde mevcut öneriler ve çalışmalar değerlendirildi. ‘Fahri Çevre Müfettişliği’ konusunu, Oktay Ertem, Aytaç Güner ve Mahnaz Gümrükçüoğlu’ndan oluşan komisyonun çalışmalarının nihai rapor haline getirileceği ifade edildi.

‘Turizm Şehri Sakarya’ konulu çalışmayı, gelecek toplantıda sunacağını belirten İhsan Mahmutoğulları; Hüseyin Balta, Oğuz Kalay, Salim Çelikörs ve Önder Döker’den oluşan komisyon tarafından çalışılan konunun, şehrin turizmine önemli katkılar sunacak düzeyde geniş kapsamlı olduğu ifade etti.

‘Muhtaç Çocuklar Sorunu’ konulu çalışmanın Aytaç Güner, Oktay Ertem ve Hüseyin Balta’nın yer aldığı komisyon tarafından hazırlandığı ve Meslek Lisesi Sorunları’ konulu çalışmayı ise Aytaç Güner, Oktay Ertem ve Hüseyin Balta’dan oluşan komisyonun hazırladığını belirten oturum başkanı Av. Ü. Önder Döker, Sakarya Valisinin davet edileceği gelecek toplantıda, belirlenen tüm konuların rapor halinde kamuoyu ile paylaşılacağını ifade etti.

Beşinci ve son bölümde gündemdeki diğer sorunlar, SASTOP’dan istenen katkı ve toplantı konularının genel bir değerlendirmesinin ardından oturum sona erdi.

Sakarya Haber Ajansı / Sakarya – Adapazarı

Bir yanıt bırak