SAÜ öğrencilerinin vefa örneği

Paylaş:

Sakarya Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimlerini tamamlayarak mezuniyete hazırlanan öğrenciler, yıl sonu etkinliğinde hocaları ile bir araya gelerek derslerin yorgunluğunu attı. Mezun adayları ve akademisyenler keyifli bir ortamda gerçekleşen etkinlikte gönüllerince eğlendi. Program sonunda öğrenciler, hocalarına vefa duygularının ifadesi olarak birer teşekkür belgesi takdim etti.

2022-2013 Öğretim yılının tamamlanması nedeniyle, Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı İletişim Bilimleri Yüksek Lisans öğrencileri, Adapazarı BELPAŞ Elegante Cafe Restaurant’da düzenledikleri güzel bir yıl sonu etkinliğinde, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel ve kendilerinden ders aldıkları hocaları; İletişim Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Eskicumalı, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Bostancı, Doç. Dr. Nesrin Akıncı Çötok, Doç. Dr. Kadriye Kobak ve Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Öztunç ile bir araya geldi.

Akşam yemeği ve müzik dinletisi organizasyonda kendilerine ayrılan özel mekanda, Dekan ve akademisyen hocalarını ağırlayan öğrenci gurubunda; Büşra Özçelik, Ceren Ziyrek, Mustafa Tuncalı, Pınar Mavlay Baqal ve S. Levent Bayri, ile Şehit Fethi Sekin İlkokulu Müdürü Enis Abayoğlu, müdür yardımcısı Esin Akbal, sınıf öğretmenleri Didem Çiftçi, Filiz Kadirhanoğulları, Nilüfer Kök ve Yasin Badır yer aldı.

Başka bir programları nedeniyle etkinliğe katılamayan İletişim Fakültesi Akademisyeni Doç Dr. Mikail Uğuş ve öğrencilerden Murat Arslan, tüm katılımcılara selamlarını iletti.

Şule Bayri’nin açılış konuşması ve programı takdimiyle başlayan etkinlikte, Sakarya Akademik Sanat ve Kültür Derneği (SASKÜD) Başkanı Gaye Doğan ve yönetim kurulu üyeleri; Selçuk Sakaoğlu, Şule Bayri ve Sakarya’nın sevilen müzisyeni Sefer Beyenal’ın gitarı eşliğinde konuklara müzik dinletisi sunuldu.

ADINA ŞİİR YAZILAN ÜNİVERSİTE

Program boyunca gitarını adeta konuşturan Sefer Beyenal, esprili çağrıları ile programa herkesin katkı sunmasını isterken, “aranızda güzel şiir okuyanlar varmış…” diyerek, öğrencilerden Mustafa Tuncalı’yı sahneye davet etti. Tuncalı, öğrencilerden gazeteci S.Levent Bayri’nin mezuniyet anısına yazdığı “Sakarya Üniversitesi” adlı şiiri okudu:

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ

Sanki dünya milleti buluşmuş kampüsünde,
Avrupa’dan Asya’ya yedi kıta burada.
Koca bir aile olmuş rektör, öğrenci, hoca…
Allah’ın bir lütfu bu, dünya şehri Sakarya.
Rüya değil bir gerçek, cennettir her köşesi,
Yetişir doktor, mimar, mühendis, gazeteci.
Akademisyenleri bilimin yolundadır,
Üniversitemiz tüm dünyanın dilindedir.
Ne kadar da anlamlı yükselen başarısı,
İnsanlık için gündüz gece bütün çabası.
Vatanı milleti ve devleti üstün tutan,
Eğitim öğretimde ülkede örnek olan.
Rotası bilim yolu tam yol ileri,
Sakarya’nın gururu, medarı iftiharı.
İyi bir gelecek, bir umuttur o, gençlere,
Türkiye’nin parlayan yıldızıdır daima.
Eğitim sona erdi bitti artık dersimiz,
Sakarya Üniversitesi mezunlarıyız
İlelebet sizleri biz unutmayacağız.

Bayri’nin şiirini çok güzel yorumlayan Tuncalı büyük bir alkış aldı.

S.Levent Bayri, düzenledikleri yıl sonu etkinliğinde konuklara hitaben duygu yüklü bir konuşma yaptı.

SEVİNÇ VE HÜZÜN BİR ARADA

Şiirin ardından tüm öğrenciler adına günün anlam ve önemine binaen konuşan S.Levent Bayri, eğitimlerinin tamamlanmasının ardından mezun olma heyecanı ile ayrılık hüznünü birlikte yaşadıklarını ifade ederek, mezuniyet sonrası öğrenci arkadaşları ve hocalarını unutmayacaklarını, her zaman görüşmeye devam edeceklerini belirtti. Programa ilgi göstererek katılımlarından dolayı Dekan ve hocalarına teşekkür eden Bayri şu konuşmayı yaptı:

“Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı çok değerli hocam Sayın Prof. Dr.  Yusuf Adıgüzel, yüksek lisans eğitimi aldığımız çok değerli hocalarım; Sayın Prof. Dr. Ahmet Eskicumalı, Sayın Doç. Dr. Mustafa Bostancı, Sayın Doç. Dr. Kadriye Kobak, Sayın Doç. Dr. Nesrin Akıncı Çötok, Sayın Doç. Dr. Mikail Uğuş ve Sayın Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Öztunç, çok değerli öğrenci arkadaşlarım ve çok değerli Şehit Fethi Sekin İlkokulu okul idaresi ve öğretmenleri…

2022-2023 Öğretim yılının sona ermesi nedeniyle düzenlediğimiz programa hoş geldiniz, şeref verdiniz. Bu program vesilesi ile yeniden bir araya gelmekten çok mutluyuz. Katılımınızdan dolayı çok teşekkür ederiz.

Öğretim yılını bu ay itibariyle tamamlamış bulunuyoruz. Zaman nasıl geçti anlayamadık… Mezun adayları olarak bizler eğitimin sona ermesi ile buruk bir sevinç içerisindeyiz. Bir yanda mezuniyet sevinci, bir yanda siz değerli hocalarımız ve kıymetli öğrenci arkadaşlarımızdan ayrılmanın hüznü var içimizde… Neredeyse hiç ayrılmak istemiyoruz…

Siz, tıpkı meyve yüklü eğilmiş dallar gibi tevazulu ve hoşgörülü bilim insanları ile tanışmaktan çok mutlu olduk. Eğitim süresince görmüş olduğumuz derslerden büyük keyif aldık ve bizlere çok şey kazandırdınız. Çünkü “Eserden müessir’e yol vardır.” Bizler de sizin birer eseriniz olarak, aldığımız eğitimin hakkını verme yolunda gayret sarf edeceğimizden şüpheniz olmasın.

Klasikler arasına girmiş film olan “Hababam Sınıfı”nın bir sahnesinde unutulmaz bir replik vardır;

İflas ettiği için dönemi tamamlayamadan kapanan özel okulun öğrencilerini bir araya getiren Mahmut Hoca, dersleri bir ormanlık alanda devam ettirerek tamamlatmış ve akıllara kazınan şu sözleri söylemişti: “Okul sadece dört yanı duvarla çevrili, tepesinde dam olan yer değildir. Okul her yerdir. Sırasında bir orman, sırasında dağ başı. Öğrenmenin, bilginin var olduğu her yer okuldur.”

Uzaktan eğitim süresince kaç öğrenci olursa olsun, canlı derslerin başında umutla derse öğrenci gelmesini bekleyen ve bizlere olabildiğince sınıf ortamı oluşturmaya çalışan siz değerli hocalarımızın derslerine gereken önemi vermeye çalıştık. Zaman zaman yüz yüze, zaman zaman da uzaktan eğitimle, gerekse telefonla veya ofisinize gelerek derslerimizle ilgili bilgiler aldık. Yani her şartta sizlerin emeği ve bizlerin gayreti ile eğitimimiz tamamlandı.

Bizler, derslerimize gösterdiğiniz hassasiyet, yakın ilgi ve hayatımıza kattığınız bilgilerin değerini daima hatırlayacak ve sizleri hayırla yâd edeceğiz.

Bir Belçika atasözü der ki; “Hakiki sevgi ayrılıkta unutulmaz.” Bizler de sizleri asla unutmayacağız. Bugün burada sizlere “El’veda” demiyoruz, “El’vefa” diyoruz… Çünkü vefası olanın vedası olmaz. Üzerimizde hakkı ödenmez bir emeğiniz var… Bu buluşmada küçük de olsa vefamızı göstermek, ders dışında da sizlerle bir arada olmak istedik. Davetimize eksiksiz icabet ettiğiniz için tüm arkadaşlarım adına çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız..

Bizlere, mezuniyet sonrası da kapılarınızın her zaman açık olduğunu söylemeniz ise bizleri son derece memnun ediyor. Birlikteliğimiz inşallah bundan sonra da sürecek…

Eğitim süresince öğrenci arkadaşlarımızla da çok güzel dostluklar edindik. Onlarla da mezuniyet sonra bağlarımız kopmayacak inşallah. Güzel projeler ve etkinliklerde yine bir araya geleceğiz… Çünkü inanıyoruz ki; Birleşmek başlangıçtır, birliği sürdürmek gelişmedir; birlikte çalışmak başarıdır.”

Sakarya Üniversitesi’nin benim için ayrı bir önemi var… Bu okul; 1971 yılında Sakarya Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi’ne dönüşmüş, 1982-1992 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlı bir Fakülte olarak öğretim vermiştir. 3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı kanun ile Sakarya Üniversitesi kurulmuştur.

Üniversitemizin kurulması için Ankara nezdinde görüşmeler yapan heyete ve düzenlenen imza kampanyalarına destek veren bir gazeteci olarak, çok istememe rağmen Sakarya Üniversitesi’ne girmek nasip olmamıştı. Yıllar sonra böyle bir fırsatı yakaladığım için çok mutluyum.

Yüksek lisans eğitimine başlarken açıkçası nelerle karşılaşacağımı bilemiyordum. Acaba başarabilecek miydim… Önceleri ilk derslerde kendimi bir mülteci gibi hissettim! Çünkü en yaşlı öğrenci bendim… ‘Senin ne işin var’ gibisinden davranışlar olacak diye çekiniyordum. Ancak siz değerli hocalarımın ve arkadaşlarımın yakın ilgisi beni cesaretlendirdi ve çok şükür sonunda mezuniyet heyecanını yaşadığımız bu günlere eriştik.

Bize bu mezuniyet heyecanını yaşatan, başta Sakarya Üniversitemizin Rektörü, çok değerli hocam; Sayın Prof. Dr. Hamza Al’a, Sosyal Bilimler Enstitümüze, İletişim Fakültesi Dekanı çok değerli hocam Sayın Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel ve yüksek lisans eğitimi aldığımız siz çok değerli hocalarımıza sonsuz şükranlarımızı sunuyorum.

Konuşmamı şu güzel sözle bitirmek istiyorum:

‘Sevdiğimiz insanların sevgisini hissetmek hayatımızı besleyen güneş gibidir.’

Günleriniz hep güneşli olsun…

Programımıza değerli katılımlarınız çok teşekkür ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel, konuşmasında böyle bir etkinlikte buluşmaktan mutlu olduğunu belirterek, öğrencilerini mezuniyet sonrasında da üniversiteye her zaman beklediklerini ifade etti.

ADIGÜZEL: KAPIMIZ SİZLERE HER ZAMAN AÇIK

İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel yaptığı konuşmada, organizasyonu düzenleyen tüm öğrencilere teşekkür ederek mezuniyetlerini kutladı ve başarılarının devamını diledi. Dekan Adıgüzel, öğrencileri Bayri’nin yaptığı konuşmayı çok duygulu ve anlamlı bulduğunu ifade ederek, mezuniyetleri sonrası da üniversitenin kapılarının tüm mezunlara daima açık olduğunu ve birlikteliklerinin devam edeceğini söyledi.

YEMEK SONRASI EĞLENCE

Birlikte sohbet ortamında yenen keyifli bir akşam yemeğinin ardından, organizasyona büyük renk katan Sakarya Akademik Sanat ve Kültür Derneği (SASKÜD) Başkanı Gaye Doğan ve yönetim kurulu üyeleri; Selçuk Sakaoğlu ve Şule Bayri, Sakarya’nın sevilen müzisyeni Sefer Beyenal’ın gitarı eşliğinde seslendirdikleri birbirinden güzel eserlerle konuklara adeta müzik ziyafeti verdi.

Programın ilerleyen saatlerinde sahneye davet edilen konuklar da büyük bir coşku içerisinde şarkılara eşlik etti.

Herkesin ısrarı ve alkışları eşliğinde sahneye gelerek müthiş bir performans sergileyen Dekan Prof. Dr. Adıgüzel, söylediği şarkı ve türkülerle tüm konukları kendisine hayran bıraktı. Sefer Beyenal’ın coşkulu sahne davetini kırmayan herkesin sahneye geldiği programda; Dekan yardımcısı Doç Dr. Bostancı, seslendirdiği eserlerle büyük alkış aldı. Ardından Bölüm Başkanı Prof. Dr. Eskicumalı, sahne gurubuna dahil olup şarkılara eşlik etti. Sahnedikilerin ve öğrencilerin coşkulu tezahüratları sonrası Dr. Mustafa Öztunç’un da müzik gurubuna dahil oluşu ile bir akademisyenler korosu oluştu.

ETKİNLİKTE RENKLİ GÖRÜNTÜLER

Birlikte neşe içerisinde söylenen şarkı ve türkülerle coşku zirve yaptı… Genç iletişimci arkadaşlarımız; video kamerada Mert Yavuz ve fotoğrafta Yağmur Küçükküse ise bu mutlu anları kaydederek ölümsüzleştirdi.

Hocalarının sahne performansından cesaret alan tüm katılımcılar da kendilerini sahneye atarak coşkulu müziğe eşlik ederken, öğrencilerden; Sehit Fethi Sekin İlkokulu Sınıf Öğretmeni Nilüfer Kök ve Yasin Badır seslendirdikleri eserlerle büyük alkış aldı. Ardından sahneye gelen Akademisyen Doç. Dr. Kadriye Kobak, TRT’de kurgu editörü öğrencisi Pınar Mavlay Baqal ile düet yaptı.

Esprili yaklaşımı ile herkese neşeli anlar yaşatan Sefer Beyenal, sahnede bir araya getirdiği hoca ve öğrencileri yerlerine oturtmayarak hareketli oyun havaları ile coşturdu…

Gecenin sonunda yaptığı konuşmada, bu etkinliğin organizasyonunu başarılı bulduğunu ve çok güzel bir akşam geçirdiklerini belirten Dekan Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel, öğrencilerini tebrik ederek bir araya gelmekten büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

TEŞEKKÜRLERİNİ BELGELEDİLER

Programın sonunda öğrenciler hocalarına, kendilerine öğretim süresince verdikleri emeklerine karşı bir vefa ifadesi olarak; “Üniversitemizin 2022-2023 Öğretim Yılında aldığımız eğitim sürecinde gösterdiğiniz hassasiyet, yakın ilgi ve hayatımıza kattığınız değerli bilgileri daima hatırlayacağız. Eğitimin başarı ile tamamlanması vesilesi ile 5 Haziran 2023 tarihinde düzenlediğimiz yıl sonu etkinliğimize katılımızdan dolayı sevgi ve şükranlarımızı sunarız.” ibareli birer teşekkür belgesi takdim etti. Dekan Adıgüzel ve akademisyenler de, öğrencilerinin bu yaklaşımlarından çok mutlu olduklarını ifade ederek teşekkür etti.

Yıl sonu etkinliğinde güzel bir akşam geçiren yüksek lisans öğrencileri, SAÜ İletişim Fakültesi Dekanı, akademisyenler ve SASKÜD yönetimi ile birlikte program sonunda hatıra pozu verdi.

Birlikte hatıra fotoğrafı çekimlerinin ardından program sona ererken, öğrenciler de kendi aralarında oluşan güzel birlikteliği sürdürmek ve yine bazı proje ve organizasyonlar gerçekleştirmek için bir araya gelmek üzere vedalaştı.

SHA / Haber: S.Levent BAYRİ – Video Kamera: Mert YAVUZ / Fotoğraflar: Yağmur KÜÇÜKKÜSE

3 Yorum

  1. Yıl sonu etkinliğimize değerli katılımlarınız için öğrencileriniz olarak bizler de sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyor saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz.
    Büşra Özçelik, Ceren Ziyrek, Didem Çiftçi, Enis Abayoğlu, Esin Akbal, Filiz Kadirhanoğulları, Murat Arslan, Mustafa Tuncalı, Pınar Mavlay Baqal, Nilüfer Kök, S. Levent Bayri, Yasin Badır.

  2. Bu güzel geceyi organize ettiğiniz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

    1. Çok değerli hocamız sayın Dr. Mustafa Öztunç, yıl sonu etkinliğimize değerli katılımlarınız için öğrencileriniz olarak bizler de sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyor saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz.
      Büşra Özçelik, Ceren Ziyrek, Didem Çiftçi, Enis Abayoğlu, Esin Akbal, Filiz Kadirhanoğulları, Murat Arslan, Mustafa Tuncalı, Pınar Mavlay Baqal, Nilüfer Kök, S. Levent Bayri, Yasin Badır.

Yoruma kapalı.