Taşkent’den sağlık bakanına şehir hastanesi soruları

Paylaş:

Sakarya’da yapımı devam eden şehir hastanesi ile ilgili Meclis’e soru önergesi sunan CHP Sakarya Milletvekili Ayça Taşkent, Sağlık Bakanlığı tarafından ihalesi gerçekleştirilen, bitirilme süresi olarak ise 2023 yılı gösterilen Sakarya Şehir Hastanesi’nin, planlandığı ve duyurulduğu sürede tamamlanmadığını ifade etti.

CHP Sakarya Milletvekili Ayça Taşkent, Meclis’e sunduğu soru önergesinde Sakarya’da yapılması planlanan fakat bir türlü tamamlanamayan söz konusu şehir hastanesini gündeme getirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istenen önergede tamamlanamayan hastane nedeniyle kamunun uğradığı zarara dikkat çeken Taşkent, “Şehir Hastaneleri, “mega projeler” olarak duyurulan, çok ciddi maliyeti olan projelerdir. Devasa bütçeler ile büyük rantlar sağlanan bu projelerden birinin de Sakarya Şehir Hastanesi olduğu görülmektedir. Sağlık Bakanlığı yetkililerinin defalarca kez Cumhurbaşkanı’na teşekkür paylaşımları yaptığı söz konusu bu proje takvimi belirsiz bir çalışma yöntemi ile sürdürülmeye çalışılmaktadır” dedi.

CHP’li Taşkent’in Sağlık Bakanı’na yönelttiği sorular şöyle:

  • Bakanlığınız tarafından ihalesi gerçekleştirilen Sakarya Şehir Hastanesi’nin ihale tarihi ve hizmete gireceği tarih nedir?
  • Söz konusu projenin ihale bedeli ne kadardır?
  • Söz konusu şehir hastanesi projesinde yatak doluluk oranı garantisi verilmiş midir?
  • Sakarya Şehir Hastanesi’nin yapımı için bugüne kadar ne kadar harcama yapılmıştır? Hastane tamamlandığında yapılması planlanan toplam harcama ne kadardır? Bu harcamalar ve ödemeler döviz kuru üzerinden mi yapılmaktadır?
  • Söz konusu proje başlangıcında öngörülen harcama miktarları aşılmış mıdır? Aşılmış ise söz konusu ek harcamaların miktarı ne kadardır?
  • Sakarya Şehir Hastanesi’nin planlanan sürede tamamlanmama gerekçesi nedir?
  • Planlanan sürede tamamlanmayan Sakarya Şehir Hastanesi nedeniyle kamunun uğradığı zarar ne kadardır?
  • Proje tamamlandığında ildeki diğer hastanelerin hizmet birleştirilmesi/kapatılması gibi yöntemler uygulanacak mıdır?

Bir yanıt bırak