Fatma Onay Sak’ın ‘Kiraz Çiçekleri’ okurlarla buluştu

Paylaş:

Sakarya basınında uzun yıllar görev yapan Fatma Onay Sak, ilk kitabı ‘Kiraz Çiçekleri’ için tanıtım ve imza günü düzenledi. Adapazarı Sait Tanış Kültür Merkezi’nde gazeteci dostları ve kitapseverlerle buluşan Fatma Onay Sak, kitabını imzalayarak mutluluğunu paylaştı.

İMZA ETKİNLİĞİNE BÜYÜK İLGİ

Gazeteci-yazar Fatma Onay Sak, yazdığı ‘Kiraz Çiçekleri’ kitabı için düzenlediği imza gününde dostları ile buluşmanın heyecan ve mutluluğunu yaşadı. Sait Tanış Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe, Sakarya İl Milli Eğitim eski Müdürü Fazilet Durmuş, Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur, Radyo, Televizyon ve İnternet Yayıncıları Derneği Başkanı Remzi Adıyaman, Sakaryalı ses sanatçısı Akif Yener, Sakarya basın mensupları yazarlar ve çok sayıda kitapsever katıldı. Remzi Adıyaman ve Akif Yener imza ekinliğine söyledikleri birer şarkı ile renk kattı.

MUTLULUĞU PAYLAŞMAK

‘Kiraz Çiçekleri’ adlı kitabı hakkında duygu ve düşüncelerini aktaran Fatma Onay Sak, “Her insanın vazgeçilmezleri vardır. Ayrıca içinde, kıvılcım kıvılcım yanan hüzünleri, acıları ve mutlulukları da yaşatır. Ben de aynı şekilde, içimde mutlulukları, sevinçleri, hüzünleri yaşatırım. Ve bu duyguları herkesle paylaşmayı seviyorum. Bu duygu ve düşüncelere yazmaya başladığım kitabım nihayet basılıp okurlarıma ulaştı. Şimdi bunun mutluluğunu da güzel şehrimde paylaşmak istiyorum. Bu süre içinde bana destek verip yanımda olan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

HATIRALAR GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

Çocukluk yıllarını nefis bir üslupla kaleme alarak günümüze taşıyan gazeteci-yazar Fatma Onay Sak, dolu dolu yaşanmışlıklardan oluşan hikayesiyle, herkesin kendinden bir şeyler bulduğu geçmişe özlemi işte böyle sayfalara satır satır sayfalara dökmüş…

“Duyuluyorsa hala kulaklarımda hayatın ritmi ve hatıraların beynimdeki nakşı gitmemiştir. İşte benim hikayem işte bir yerde sizin hikayeniz… Bu hikaye nasıl ve neden yazıldı gibi sorular duyuyorum sanki oralardan. Zaten içinde duran bu kırpık kırpık hikayem uçurtma olup uçmak istedi gökyüzünde. Ben içimin göğünde sizlerle birlikte uçurtmaları uçurmak istedim”

Fatma Onay Sak, “Gözlerimizin önünden geçen dört mevsim gibi olan hayatımızı yazmalı. O yaşanan kıymetli vakitler hatıralarda kalmamalı! Gün yüzüne çıkmalı. Nisan yağmurlarından sonra açan Mayıs çiçekleri gibi, Eylül ayında sararan ve toprağa dökülen yapraklar gibi kalemimizle, gönlümüzle yapraklara satır satır dökülmeli hatıralar…” diye açıklıyor. 

GÖNÜLLERDE YER ALDI

“Gümüş Kaplamalı Anılar” alt başlıklı “Kiraz Çiçekleri”, maziyi gözümüzde canlandıran güzel bir eser olarak raflardan ziyade gönüllerde yerini aldı.

YILLARIN HAYALİ GERÇEKLEŞTİ

Fatma Onay Sak, imza günü etkinliğinin ardından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: 

“Selamün aleyküm dostlar. Yıllardır yazıp üzerinde çalıştığım, çocuklarım gibi sevdiğim kitaplarımın birincisini çıkartmayı bana nasip eden Allah’ıma teşekkür ediyorum. O, ol dedi oldu. 

Çok şükür Elhamdülillah. 20 Eylül pazartesi akşam saat 19. 30 Sait Tanış Kültür Merkezi’nde düzenlediğim imza günüme katılan başta ailem olmak üzere gazeteci arkadaşlarıma, dostlarıma, yazar arkadaşlarıma, abilerime tüm sevenlerime katılan katılamayan herkese teşekkür ediyorum. “Kiraz Çiçekleri” kitabımın imza gününe katılarak kitabımı öksüz bırakmadınız.

Çiçekleri daha gür açtı. Kokusu daha çok yayıldı. Evet, bir hayalim vardı. Gazeteci olmaktı. Başardığıma inanıyorum. Gazetecilik mesleğimi ifa ettim. Emekli oldum. Şimdi ise hayalim iyi bir yazar olmak kitaplarımı sırasıyla çıkartmak. İşte bu da sizlerin manevi desteği ile olacak inşallah.

İmza günümde şunu gördüm gönüllere taht kurmuşum. O zaman kitap çıkartmaya devam. 

Sizler de, sevgili canlar hayalinizin peşinden koşun. Kitap yazın. Eminim sizin de çok güzel anılarınız vardır. Çocuklarınıza torunlarınıza güzel eserler bırakın. Çünkü kitap çıkartmak harika bir duygu, kelimelerle ifade etmekte zorlanıyorum.

Yaşamak diyorum. Biz 8 kardeşiz, 5 kız 3 erkek. Kiraz çiçeklerinin bir kahramanı olan Onbir ay önce kaybettiğim gül kokulu Havva ablam bu günleri göremedi. Beni rahatlatan kitabımı ona okutmam oldu. Can Havva ablam da çok beğenip takdir etmişti.

Nurlar içinde yatsın. İyi ki okutmuşum. Hepinize tekrar tekrar teşekkür ediyorum İyi ki varsınız…

Günün bir güzel yanı bol yazarlı olması idi. Yazar Abim Bayram Akyüz “son şehirli” yazar arkadaşım  Kaya Firdes iki roman ile, kardeşim Yazar Gamze Karadağ  6. kitabı yolda. Yazar abimiz Yusuf Cinal. Darısı diğer arkadaşlarımın başına… 

Biri bana şunu sordu o gece; “Yazmak mı, çıkartmak mı zor?” Yazmak kolay çıkartmak zor. Zor diye hayalimden vaz geçmedim. Zorlandığım anlar oldu. Hatta vazgeçtiğim anlarım da oldu. Sonra hayır vaz geçmek yok dedim. Kaplumbağayı örnek aldım ve hedefime vardım.

Rabbime çok dualar ettim. Rabbim kabul buyurdu. Durmak yok yola devam diyorum. Duaya devam. Aşkınla yapınca her şey hayata geçiyor. 

Allah’a emanet olun.