Müteahhitler genişleme istiyor

Paylaş:

Ticaret Bakanlığı mobilya sektörünü rahatlatacak bir düzenlemeye imza attı. Sunta, mdf ve yonga levha gibi ahşap hammaddeler, ‘İhracı Kayda Bağlı Mallar” listesine dahil edildi; kanun resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Birçok sektörün girdi maliyetlerini etkileyen demir, çimento, sunta ve mdf gibi hammaddelerin fiyatlarının son bir yılda yüzde 150’ye varan ölçüde arttığını belirten Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak, alınan kararı desteklediklerini belirterek inşaat sektörünü rahatlatacak demir ve çimentoda düzenleme beklediklerini söyledi.

KATMA DEĞERLİ İHRACAT

Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak inşaat sektöründe yaşanan girdi maliyet artışlarını doğrudan etkileyecek düzenlemenin yapılacağına inandığını belirterek, “Ülkemizde üretilen hammaddeler doların artması nedeniyle önemli ölçüde yurtdışına ihraç ediliyor. Bu nedenle pek çok sektör hammadde temininde sıkıntı yaşıyor. Kilogramı yaklaşık olarak 1 dolara sunta ve mdf satılıyor. İşlenmiş olan sunta ve mdf’yi ise kilosu yaklaşık 25-30 dolara kadar ihraç edebiliyoruz. Katma değeri yüksek ürün üreterek ihracat yapan, iç piyasaya ürün tedariği sağlayan kobilerimiz maalesef işleyecek malzeme bulamıyor. Dengeleri koruyarak elbette hammadde ihracatı da yapacağız” dedi.

KAPASİTE ARTIRIMI İSTİYORUZ

Başkan Bayrak mobilya sektörünü büyük ölçüde rahatlatacak sunta, mdf ve yonga ihracatında ‘İhracı Kayda Bağlı Mallar’ listesine eklenmesinin önemli olduğuna vurgu yaparak, “Şimdi benzer bir düzenlemeyi demir ve çimento içinde bekliyoruz. Mobilya sektöründe hammaddeye kota ihracatının demir, çimento gibi ürünlere de getirilmesini bekliyoruz. Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş bir süre önce demir üreticileriyle toplantı yaparak fiyatları geri çekmesini talep etmişti. Meseleyle yakından ilgilendiğini bildiğimiz Sayın Bakan Muş’tan kapasite artırımı hususunda bir düzenleme getirmesini bekliyoruz. Demir ve çimento ile ilgili yapılacak bir düzenleme birçok sektörün iş hacmini artıracak inşaat sektörünü rahatlatacaktır” diye konuştu.

Bir yanıt bırak